Mieszanka obaw i nadziei
Igrzyska paraolimpijskie w Tokio, pierwotnie planowane w okresie 25 sierpnia – 6 września 2020 r., również przełożono z powodu pandemii COVID-19. Ustalono, że impreza odbędzie się od 24 sierpnia do 5 września 2021 r.
Standardem staje się, że sport paraolimpijski przestaje być czymś nieznanym i niezrozumiałym. Dzięki coraz szerszej obecności możemy inspirować coraz większą rzeszę osób z niepełnosprawnościami do aktywnego życia – stwierdził w lipcu 2021 r. na konferencji prasowej Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego1. W kraju po cichu liczono na poprawę wyniku z Rio de Janeiro (w 2016 r. reprezentacja Polski przywiozła 39 medali: 9 złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych).
Do Tokio pojechało 90 zawodników z Polski. To będą igrzyska w dobie pandemii – wszyscy zdajemy sobie sprawę z restrykcji i różnych ograniczeń. Ja życzę wszystkim paraolimpijczykom i olimpijczykom dużo zdrowia i samych negatywnych testów covidowych – to chyba największa obawa, że ktoś z nas nie będzie mógł z tego powodu wystartować. Jeśli chodzi zaś o nadzieje, to szermierka otwiera program igrzysk i liczę na to, że zawody w szabli, które będą pierwszego dnia, będą mocnym otwarciem dla Polski – mówił w lipcu 2021 r. Adrian Castro2.
Brązowy medalista paraolimpijski z Rio de Janeiro zadbał o dobrą dla Polski inaugurację i wywalczył srebrny medal. Nadzieje spełnili też inni utytułowani sportowcy, którzy stawali na podium poprzednich igrzysk. Karolina Kucharczyk powtórzyła sukces z 2012 r., zdobywając złoty medal w skoku w dal. Po trzeci z rzędu triumf na igrzyskach paraolimpijskich w biegu na 1500 m sięgnęła Barbara Bieganowska-Zając. Michał Derus z kolei ponownie stanął na drugim stopniu podium po biegu na 100 m. Dwukrotny mistrz paraolimpijski w skoku wzwyż Maciej Lepiato, który podczas ceremonii otwarcia igrzysk w Tokio pełnił funkcję chorążego polskiej reprezentacji, tym razem wywalczył brązowy medal. Podobne osiągnięcia były dziełem pływaczki Oliwii Jabłońskiej, trzeciej zawodniczki na dystansie 400 m stylem dowolnym, i Marzeny Zięby w podnoszeniu ciężarów.
Polska na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio zdobyła łącznie 25 medali: 7 złotych, 6 srebrnych i 12 brązowych. Ten dorobek dał jej 15. miejsce w klasyfikacji medalowej.
1 89 reprezentantów Polski na Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio, https://cos.pl/5563/89-reprezentantow-polski-na-igrzyska-paraolimpijskie-w-tokio [dostęp: 25.10.2022].
2 Tamże.