MENU

Wymazy, bojkot i kontrowersje

Trwające od 4 do 20 lutego 2022 r. zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie odbywały się w trudnych warunkach. Na świecie wciąż szalała pandemia koronawirusa, wzrastały napięcia chińsko-amerykańskie, a sytuacja na wschodniej flance NATO stawała się coraz bardziej niepewna. Stolica Chin to pierwsze miasto w historii, które było gospodarzem zarówno letnich (w sierpniu 2008 r.), jak i zimowych igrzysk, choć tradycja sportów zimowych w tym kraju jest niemal zerowa.

 

Jako pierwsze igrzyska zbojkotowały Stany Zjednoczone, które odmowę udziału w imprezie tłumaczyły łamaniem przez Chiny praw człowieka, w tym prześladowaniem muzułmańskiej ludności ujgurskiej. W ślad za USA poszły m.in. Kanada, Wielka Brytania, Australia, Dania czy Indie. W ceremonii otwarcia udział wzięli reprezentanci ponad 30 państw, jednak wiele czynników sprawiło, że igrzyska zapisały się w pamięci jako pełne niedociągnięć i chaosu: od złych warunków pracy dziennikarzy po trudne warunki funkcjonowania sportowców w związków z polityką „zero COVID”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zek, datownik i koperta pierwszego dnia obiegu wyemitowane przez Pocztę Polską z okazji zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie 2022.

Znaczek, datownik i koperta pierwszego dnia obiegu wyemitowane przez Pocztę Polską z okazji zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie 2022.

 

Mimo że w trakcie igrzysk w Chinach poziom zakażeń był niski, zastosowano skrajnie restrykcyjne zasady sanitarne. Uczestnicy mogli się poruszać jedynie specjalnymi środkami transportu w wyznaczonych strefach. Musieli też poddawać się codziennie testom na obecność koronawirusa. Tylko uzyskanie dwóch negatywnych wyników z rzędu w ciągu dwóch kolejnych dni umożliwiało start w zawodach. Pozytywny lub niejednoznaczny rezultat testu oznaczał konieczność odosobnienia. Warunki, w jakich przebywali zawodnicy podczas izolacji, pozostawiały wiele do życzenia.

To właśnie wyniki testów wielokrotnie przesłaniały, a nieraz i wypaczały rezultaty olimpijskich zmagań. Doświadczyła tego Natalia Maliszewska. Łyżwiarka, jedna z polskich nadziei medalowych, po przylocie do Pekinu 29 stycznia uzyskała pozytywny wynik testu. Po jego potwierdzeniu następnego dnia trafiła na izolację. 2 lutego rezultat był negatywny, ale nazajutrz wynik okazał się ponownie pozytywny. W nocy z 4 na 5 lutego Polka otrzymała pozwolenie na powrót do wioski olimpijskiej. Tuż przed startem na swoim koronnym dystansie 500 m, jadąc na rozgrzewkę, dowiedziała się, że wynik kolejnego testu jest znów pozytywny. Oznaczało to niedopuszczenie do udziału w zawodach. I de facto przekreśliło szansę zawodniczki na medal. Maliszewska niefortunnie zakończyła bowiem swój występ na 1000 m. Upadła w wyścigu ćwierćfinałowym i nie awansowała do półfinału. Na 1500 m również odpadła w ćwierćfinale, który ukończyła na piątej pozycji. W sztafecie na 3000 m uplasowała się na szóstym miejscu.

 

Szczęścia nie miał także jej narzeczony Piotr Michalski. Panczeniście w biegach na 500 i 1000 m do medalu zabrakło odpowiednio 0,03 i 0,08 sek. (uplasował się na pozycjach 5. i 4.). W Pekinie Polskę reprezentowało 57 sportowców. Jedyny medal (brąz) dla biało-czerwonych wywalczył Dawid Kubacki w zawodach na skoczni normalnej.

Kim jesteśmy

PROJEKT INSTYTUTU ŁUKASIEWICZA

TEAM100. Olimpijskie opowieści z Tokio i Pekinu

Team100 to program mający na celu wspieranie młodych, utalentowanych sportowców – poprzez dodatkowe stypendia, które pozwalają im łączyć sport z nauką i podnoszeniem kwalifikacji zawodowych. Tylko w ciągu pierwszych czterech lat – od 2017 do 2021 r. – programem zostało objętych 430 zawodników reprezentujących sporty olimpijskie i paraolimpijskie. W sumie w tamtym czasie zdobyli oni aż 574 medale na imprezach w randze mistrzostw Europy i mistrzostw świata. Od 1 stycznia 2022 r. program ma formę stypendiów przyznawanych i finansowanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Publikacja Instytutu Łukasiewicza zawiera 16 historii beneficjentów programu Team100. Mistrzowie olimpijscy i paraolimpijscy oraz medaliści z Tokio; zawodnicy, którym w Pekinie do podium zabrakło bardzo niewiele – wszyscy opowiadają o swojej sportowej drodze, najwspanialszych i najtrudniejszych chwilach.

  • Poruszające rozmowy z wybitnymi reprezentantami Polski
  • Ponad 120 zdjęć z igrzysk i innych imprez
  • Wiele historycznych odniesień do najwspanialszych chwil i postaci w dziejach polskiego sportu

Bezpłatne egzemplarze książki trafią do ponad dwustu szkół i klubów sportowych w całej Polsce. Publikacja jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

16 WSPANIAŁYCH

Poznaj historie olimpijczyków i paraolimpijczyków z ostatnich igrzysk

Letnie igrzyska olimpijskie w Tokio 2020   Letnie igrzyska olimpijskie w Tokio 2020

Najdziwniejsze igrzyska

Letnie igrzyska olimpijskie w Tokio 2020

Natalia Kaczmarek Natalia Kaczmarek

Nie jestem zafiksowana na tym, by dogonić Szewińską. Po prostu robię swoje

Natalia Kaczmarek

Złota medalistka z Tokio w sztafecie mieszanej i zdobywczyni srebrnego medalu w sztafecie żeńskiej

Patryk Dobek Patryk Dobek

Za metą przemknęło mi przez głowę: niemożliwe, żeby to było takie proste

Patryk Dobek

Rozmowa z Patrykiem Dobkiem, olimpijczykiem z Tokio, zdobywcą brązowego medalu w biegu na 800 m

Kajetan Duszyński Kajetan Duszyński

Sport to luksus, na który możemy sobie pozwalać w czasach pokoju

Kajetan Duszyński

Rozmowa z Kajetanem Duszyńskim, złotym medalistą z Tokio w sztafecie mieszanej 4 × 400 m

Dariusz Kowaluk Dariusz Kowaluk

Sportowiec od 400 boleści

Dariusz Kowaluk

Historia Dariusza Kowaluka, mistrza olimpijskiego w sztafecie mieszanej 4 × 400 m z Tokio

Anna Puławska Anna Puławska

Jeśli w Paryżu uda mi się zdobyć złoto, będę mogła odłożyć wiosła i powiedzieć, że jestem spełniona

Anna Puławska

Rozmowa z Anną Puławską, srebrną i brązową medalistką olimpijską z Tokio, dwukrotną mistrzynią świata i trzykrotną mistrzynią Europy z 2022 r.

Justyna Iskrzycka Justyna Iskrzycka

Szczęście sprzyja odważnym. Ale najważniejsze są umiejętności i forma sportowa

Justyna Iskrzycka

Rozmowa z Justyną Iskrzycką, brązową medalistką olimpijską z Tokio, mistrzynią Europy z 2018 r.

Helena Wiśniewska Helena Wiśniewska

Większość sportowców może tylko pomarzyć, żeby być na igrzyskach. A ja przywiozłam do Polski medal

Helena Wiśniewska

Rozmowa z Heleną Wiśniewską, brązową medalistką olimpijską z Tokio, zdobywczynią dwóch brązowych medali mistrzostw świata (2018 i 2019)

Letnie igrzyska paraolimpijskie w Tokio 2020 Letnie igrzyska paraolimpijskie w Tokio 2020

Mieszanka obaw i nadziei

Letnie igrzyska paraolimpijskie w Tokio 2020

Marzena Ziemba Marzena Ziemba

Trzeba przekraczać własne ograniczenia

Marzena Ziemba

Rozmowa z Marzeną Ziębą, srebrną (Rio de Janeiro 2016) i brązową (Tokio) medalistką igrzysk paraolimpijskich w podnoszeniu ciężarów (+86 kg)

Maciej Lepiato Maciej Lepiato

Raz na cztery lata o danej godzinie musi się zgrać wszystko

Maciej Lepiato

Rozmowa z Maciejem Lepiato, skoczkiem wzwyż, zdobywcą złotych medali w Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016) oraz brązowego medalu w Tokio, czterokrotnym mistrzem świata

Karolina Kucharczyk Karolina Kucharczyk

Chcę pokazać, że istnieje paraolimpijka, która dorównuje zdrowym zawodniczkom

Karolina Kucharczyk

Rozmowa z Karoliną Kucharczyk, dwukrotną mistrzynią paraolimpijską w skoku w dal – z Londynu (2012) i Tokio, srebrną medalistką z Rio de Janeiro (2016)

Barbara Bieganowska-Zając Barbara Bieganowska-Zając

Każdy może założyć adidasy i się wykazać. Albo zrobić coś innego, żeby mu w życiu było lepiej

Barbara Bieganowska-Zając

Rozmowa z Barbarą Bieganowską-Zając, czterokrotną mistrzynią paraolimpijską: w biegach na 800 m z Sydney (2000) oraz na 1500 m z Londynu (2012), Rio de Janeiro (2016) i Tokio

Adrian Castro Adrian Castro

Nieważne, czy gram w chińczyka, z kolegą na konsoli, czy rywalizuję w sporcie – zawsze idę na maksa

Adrian Castro

Rozmowa z Adrianem Castro, srebrnym (Tokio) i brązowym (Rio de Janeiro 2016) medalistą paraolimpijskim w szermierce

Michał Derus Michał Derus

„Emeryt”, który został mistrzem olimpijskim

Michał Derus

Historia Michała Derusa, dwukrotnego srebrnego medalisty paraolimpijskiego w biegu na 100 m z Rio de Janeiro (2016) i Tokio

Oliwia Jabłońska Oliwia Jabłońska

Wystarczy przezwyciężyć słabszy moment, bo zaraz znowu będzie dobrze

Oliwia Jabłońska

Rozmowa z Oliwią Jabłońską, srebrną (Londyn 2012) oraz brązową (Rio de Janeiro 2016 i Tokio) medalistką paraolimpijską w pływaniu

Zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie 2022 Zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie 2022

Wymazy, bojkot i kontrowersje

Zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie 2022

Piotr Michalski Piotr Michalski

Teraz widzę, że sportowe życie mimo wszystko jest czymś przyjemnym i innym

Piotr Michalski

Rozmowa z Piotrem Michalskim, łyżwiarzem szybkim, olimpijczykiem z Pjongczangu (2018) i Pekinu, mistrzem Europy (2022) na 500 m

Natalia Maliszewska Natalia Maliszewska

Jechałam do Pekinu spełnić marzenia. To była kwestia wykonania swojej roboty

Natalia Maliszewska

Rozmowa z Natalią Maliszewską, olimpijką z Pjongczangu (2018) i Pekinu, łyżwiarką szybką specjalizującą się w short tracku, mistrzynią Europy z 2019 r. i zdobywczynią Pucharu Świata na 500 m w sezonie 2018/2019